Vakum Pres

Tuğla ve kiremit üretiminde büyük kapasite ve kaliteli mamuller üretmek için kullanım ve revizyon kolaylığı, enerjide maksimum tasarruf  ile çalışan güçlü bir makinadır. Makinanın üst ve alt bölümü  bunları tahrik eden ayrı elektrik motorları ile çalışmaktadır. Her bölümde mevcut hava basınçlı disk kavramalar sayesinde makina yumuşak kalkış yapabilmekte ve her iki bölüm bağımsız çalışabilmektedir.

Killi toprağı en iyi şekilde homojenli bir dokuya dönüştürerek kaliteli mamuller üretmektedir. Üst bölümde süper uzun çift milli açık karıştırıcı mevcuttur. Karıştırıcının ana milleri her iki baştan yataklandırılmıştır. Makinayı besleyen kil toprağı su veya buhar verebilme imkanı olduğundan hammadde tamamen homojenli bir dokuya dönüştürülmektedir. Üst bölümde homojenli olan toprak dar bir çıkış boğazından sıkıştırılarak vakum kamarasına dökülürken çıkış ağzında bulunan parçalayıcı bıçak sayesinde çok ince parçalar halinde kesilerek her zerresinin kolayca vakumlanması ve plastik dokuya sahip olmasını sağlamış olur.

Alt bölüme dökülen kil toprak vidalı helezon sistemi ile sıkıştırılarak preslenmiş vaziyette tampon bölgeye bağlanan kalıplardan çıkarılır. Üst ve alt helezon düzeninin tahrikinde ayrı ayrı dişli kutuları olup bu kutulardaki dişliler üstün mukavemet temin eden kaliteli çelik malzemelerden kullanılıp helisel dişlilerle yapılmıştır.

Bilimum yataklandırma ağır yüklere dayanıklı rulmanlardan sağlanmaktadır. Makinanın bütün aksamı GG24-26 GGG40 sfero ve çelik dökümden meydana getirilmiştir.